آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در پیامی به همایش بزرگداشت سید جمال‌الدین اسدآبادی،‌ این شخصیت بزرگ جهان اسلام را یکی از بانیان و پیش‏‌قراولان جهاد تبیین عنوان کرد و افزود:‌ او باب جهاد را در عرصۀ تبیین گشود، در مقابل طوفان برباد دهندۀ امپراطوری دروغ، تفرقه و توطئه استکبار و استعمار جهانی ایستاد، تار و پود پرده‌های عنکبوت فریب، فتنه و شقاوت را افشا ساخت و افسانه‌ها و افسون‌های سلطه سیاسی مغرب‌‏زمین را باطل نمود.

در متن پیام رئیس جمهور که توسط استاندار همدان در این همایش قرائت شد آمده است:‌ در سیر تحولات تاریخی نهضت‌های احیاگرانه اندیشه اسلامی، ما با شخصیت‌‏های بزرگی همچون سید جمال‌الدین اسدآبادی روبه‏‌رو هستیم. این متفکر و مبارز برجسته در زمانه خود، با بصیرت و دانایی، آرمان اتحاد و برابری اسلامی را از افغانستان و ایران تا مصر و حجاز و روم و پاریس پی گرفت. در واقع او از تبار بزرگانی است که از خود، زادگاه و موطنش برای مصلحت بالاتر که اتحاد و یگانگی اسلامی است، گذشت.

سیدجمال در عصر ما، نه‏ تنها فرزند اسدآباد بلکه همچنان که خود را در جغرافیای مختلف معرفی کرده است؛ فرزند هر سرزمینی از جهان اسلام بوده و ادامه‌‏دهنده راه خودشناسی، روشنگری، وحدت‏‌طلبی و اصلاح‏‌گری بوده است.

دیگران هم خوانده اند:  معلمان و کارگران بازوان حرکت جامعه در مسیر توسعههستند

آن اندیشمند نستوه، در عمر کوتاه اما پرثمر خود همواره از سرزمینی به سرزمین دیگر در حال هجرت و تبعید بود و احیا، آگاهی‏‌بخشی و نشر ارزش‌های توحیدی در امت اسلامی را وجهه همت خویش قرار داده بود. آراء و اندیشه‏‌های بیدارگرانه و وحدت‏‌بخش او الگویی کم‌‏نظیر برای بسیاری از حرکت‏‌های فکری، ‌مبارزاتی و جهادی علیه استبداد، استعمار و استکبار در جهان اسلام شد و امروز پاسداشت بزرگانی چون سید ‏جمال‌الدین اسدآبادی ضرورتی روشنایی‏‌بخش و حرکت‌آفرین است.

ایشان در زمره چهره‏‌های سرشناس تـاریخ دو قرن اخیر ایران و جهان اسلام است که با اندیشه‌‏های خود پایه‌‏گذار و منادی نظریه و گفتمان وحدت اسلامی در دنیـای معاصر گردید. اندیشه‏‌های او در پیوند با عمل سیاسی در شرایط حساس تاریخیِ عصر خودش در عرصه تحولات سیاسی ایران و جهان اسلام بسیار اثرگذار بود. به همین دلیل، می‏‌توان او را «اندیشمندی عمل‏گرا» دانست. بر این مبنا و به‏‌درستی شهید مطهری از او به‌‏عنوان پایه‏‌گذار نهضت‏‌های اصـلاحی در جهان اسلام نام می‌‏برد.

دیگران هم خوانده اند:  واکنش نمایندگی ایران در سازمان ملل به ادعای کمک به انصاراللهیمن در هدف قرار دادن کشتی‌ها

آن اسلام‌خواهِ شجاعِ، مبارزِ دین‏‌مدار و دین‏‌باور، یکی از بانیان و پیش‌‏قراولان جهاد تبیین است. او باب جهاد را در عرصه تبیین گشود، در مقابل طوفان برباد دهندۀ امپراطوری دروغ، تفرقه و توطئه استکبار و استعمار جهانی ایستاد، تار و پود پرده‌های عنکبوت فریب، فتنه و شقاوت را افشا ساخت و افسانه‌ها و افسون‌های سلطه سیاسی مغرب‏‌زمین را باطل نمود. رویکرد سیدجمال در جهاد تبیین، حق‌طلبانه، مقتدارنه و درس‌آموز است. چه آنکه مقام معظم رهبری به‏ زیبایی فرموده‌اند: «سید جمال‏‌الدین اسدآبادی درصدد آن نبود که از اسلام دفاع کند بلکه او سنگرهای فکر، فرهنگ و تمدن غرب را از موضع اسلامی خود بمباران می‌کرد تا آنها از خودشان دفاع کنند. او به آنها هجوم می‌برد«.

امروز نیز محور مقاومت با چنگ زدن به اندیشه بیداری اسلامی، به نماد ایمان، امید، اراده و ایثار آگاهانه در چشم جهانیان تبدیل شده است. مردان و زنان شجاع‌محور مقاومت به الگوهایی درخشان برای تمام عصرها و نسل‌ها تبدیل شده‌اند و لوح افتخار و غیرت خود را در سراسر جهان گسترانیده و شگرف‌ترین و خلل‏‌ناپذیرترین میراث را برای تمام نسل‌های تاریخ به یادگار گذاشتند.

دیگران هم خوانده اند:  ترامپ هیچکدام از تهدیدهایش را عملی نکرد

با ابراز خرسندی و قدردانی از حضور ارزشمند استادان، اندیشمندان و فرهیختگان در این همایش که به تعمیق و ترویج اندیشه پویای سید جمال‏‌الدین اسدآبادی؛ این سرمایه گرانبهای فکری ایران و جهان اسلام و منادی وحدت و بیداری اسلامی اهتمام دارند و با قدردانی از دست‏اندرکاران برگزاری این همایش ارزنده در همدان؛ مهد پرورش عالمان و مجاهدان بزرگ، امیدوارم بازخوانی اندیشه‌های بزرگانی چون سید جمال‏‌الدین اسدآبادی بتواند آثار علمی و عملی در عزت و اعتلای فکری و اجتماعی جهان اسلام داشته باشد.

سهام:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *