داریوش گلعلیزاده در جلسه کمیته ملی بررسی مصوبه دولت در خصوص راهکار‌های کاهش آلودگی هوا بیان داشت: عملکرد وزارتخانه‌های راه و شهرسازی، نفت و بهداشت در مورد کاهش روند آلودگی‌ها در منطقه پارس جنوبی مورد بررسی قرار گرفت که با وجود اینکه مشکلات زیادی وجود داشت، اقدامات موثری انجام گرفته است.

وی افزود: وضعیت آلودگی هوا هر چند در این منطقه به حد مطلوب نرسیده و منابع جدیدی هم در این منطقه ایجاد شده است، اما در حال هدفگذاری هستیم تا از طریق برنامه اجرایی به هدف مشترکی که مورد تاکید مصوبه بوده است، برسیم.

رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان محیط زیست تصریح‌کرد: ایجاد تصفیه خانه در ورودی فاضلابی که وارد دریا می‌شود، در حال انجام است و با توجه به سیاست وزارت نفت سعی شد تا کاهش دی اکسید گوگرد نیز دنبال شود.

دیگران هم خوانده اند:  خبر ترور سردار رادان کذب است-پیام امروز – مجله خبری پیام روز-چه خبر مبرا

گلعلیزاده ادامه داد: مقرر شد بخشی از این گاز‌ها در قالب فروش به بخش خصوصی کاهش یابد و بر اساس برنامه تا شهریور سال آینده این مساله به میزان تکالیف مشخص شده در مصوبه دولت کاهش خواهد یافت.

وی اضافه‌کرد: این رقم به بیش از ۵۰ درصد خواهد رسید و امیدواریم در صورت تامین اعتبارات و عقد قرارداد به این تعهدات عمل شود.

این مقام مسئول، ساخت بیمارستان ۱۱۰ تختخوابی در این منطقه را نیز جزء تعهدات وزارت بهداشت عنوان کرد و گفت: این مساله تا امروز به دلیل نبود اعتبارات از رقم متعهد شده عقب بود که امیدواریم از سال آینده به سرعت پیش برود.

رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان محیط زیست اظهار داشت: وزارت نفت اصلاحیه‌ای را در این زمینه آماده کرده است و ما هنوز تصمیمی در این باره نگرفتیم، همچنین از هشت ایستگاه پایش کیفی وضعیت هوا در این منطقه سه ایستگاه در مدار است و در نظر داریم پنج ایستگاه دیگر در سال آینده به سرعت وارد مدار شود.

دیگران هم خوانده اند:  نگاه سیاسی دولت‌ها به مبارزه با مواد مخدر باید برداشته شود-پیام امروز-چه خبر مبرا

گلعلیزاده ادامه داد: سازمان محیط زیست به عنوان ناظر مصوبه دولت در مورد کاهش آلودگی‌ها در پارس جنوبی مشخص شده است و ما هر سال گزارش اقدامات انجام یافته را از دستگاه دریافت می‌کنیم تا بتوانیم تعهدات دستگاه‌ها و میزان اقدامات انجام یافته را بسنجیم.

وی افزود: این مصوبه با اعتبارات وزارت نفت در حال انجام است و پتروشیمی‌ها در راستای استاندارد‌های سازمان محیط زیست اقدامات مساعدی انجام داده‌اند، اما پالایشگاه‌ها به دلیل تحریم‌ها و عدم دسترسی به تجهیزات عقب‌ماندگی داشتند و پیگیری‌ها در حال انجام است و امیدواریم تا پایان ۱۴۰۶ این برنامه‌ها محقق شود.

سهام:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *