کارشناس بین‌الملل در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان:

جعفر قناد باشی کارشناس بین‌الملل در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان در رابطه با سفر رئیس جمهور به الجزایر و حضور در نشست کشور‌های صادرکننده گاز اظهار کرد:  در چهارده سال گذشته  دولت‌های گوناگون ظرفیت‌هایی که آفریقا و خصوصا الجزایر به عنوان کشور انقلابی و اسلامی دارد را فراموش کرده بودند، از این نظر که به این ظرفیت و قابلیت پس از سال‌ها توجه کردیم بسیار مهم است. در واقع بخشی از این سفر روابط دوجانبه را با این منطقه و کشور مطرح می‌کند.

وی ادامه داد: در این سفر چند موضوع کلیدی وجود دارد که از  برنامه‌های راهبردی ما است. اولی موضوع درآمد‌های گازی و نفتی است، نشست الجزایر به نوعی اوپک گازی است و الجزایر از عناصر بنیانگذار  اوپک است، که درآمد‌های ارزی خودمان را آنجا داریم و طبیعتا هر چه به این کشور نزدیک شویم زمینه‌های سوءاستفاده‌های مصرف کنندگان نفت و گاز کمتر می‌شود.

این کارشناس سیاسی تاکید کرد: تولید کنندگان باید تعیین کننده‌های نرخ‌ها باشند. هر چه بیشتر به هم نزدیک باشند و تصمیم گیری‌ها مشترک باشد، می‌توان به منافع مشترک نفتی و گازی فکر کرد و این برای اقتصاد ما بسیار مهم است.

دیگران هم خوانده اند:  ایران ۷ شخص و ۵ نهاد آمریکایی را تحریم کرد

وی گفت: مسئله مهم دیگر موضوع فلسطین است. این موضوع در راهبرد سیاست خارجی ما اولویت بالایی دارد و الجزایر از جمله کشور‌هایی است که در عرصه حمایت از فلسطینی‌ها و مقابله با صهیونیست‌ها در صحنه حضور دارد.

قناد باشی گفت: اسرائیلی‌ها با عناصر نفوذی وارد اتحادیه آفریقا شده بودند  و اگر الجزایر نبود اتفاقات دیگری در این اتحادیه پیش می‌آمد. الجزایر محور اخراج صهیونیست‌ها بود و کشور‌های زیادی به احترام آن‌ها همراهی کردند و اسرائیل را از اتحادیه آفریقا بیرون کردند و این نشان از جایگاه الجزایر دارد.

وی افزود: الجزایر یکی کشور‌های ثروتمند آفریقا است. آن‌ها به دلیل داشتن ذخایر گازی و نفتی همواره می‌توانند در عرصه اقتصادی همکاری خوبی با ما داشته باشد. می‌توانند پذیرای برخی از شرکت‌های ما باشند خصوصا آن‌ها که قابلیت صدور خدمات فنی و مهندسی دارند و می‌توانند سود آور باشند.

وی اظهار کرد: در احداث خطوط انتقال برق، سد سازی، ساختن پالایشگاه سرآمد هستیم و الجزایر هم کشور ثروتمندی است که می‌تواند با ما همکاری‌های سودمندی داشته باشد.

دیگران هم خوانده اند:  رایزنی تلفنی وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران وپاکستان

کارشناس بین‌الملل گفت: ما عضو سازمان همکاری‌های اسلامی هستیم و در این مجموعه، بخش‌هایی جدا مانند اتحادیه عرب در آن قرار دارد؛ و الجزائر هم عضور آن است و اگر ما زمانی بخواهیم که این اتحادیه همسو با اسرائیل حرکت نکند، اتحاد با الجزایر و کشور‌هایی مثل عراق و لبنان سازمان همکاری‌های اسلامی را به اهداف اولیه خود یعنی حمایت به فلسطین است بازگردانیم. چرا که این سازمان اکنون در حال در جا زدن است و از اهداف اولیه اش دور شده است.

وی گفت: همین الجزایر محور حرکت‌های ضد صهیونیستی در آفریقا قرار گرفت و صهیونیست‌ها را از اتحادیه آفریقا اخراج کرد و مردم الجزایر هم احساسات ضد صهیونیستی دارند و دولت خودشان را به سمت ضدیت با صهیونیست‌ها کشانده و این می‌تواند به اقدامات به نفع فلسطین و منطقه و مقابله با صهیونیست‌ها کمک کند.

قناد باشی درباره جایگاه الجزایر در جهان اظهار کرد: الجزائر از چند جهت در آفریقا اهمیت دارد. یکی از کشور‌های است که بیشترین سابقه را در مبارزات ضد استعماری دارد و بیشترین تلفات را نیز در مقابله با استعمار داده و آن‌ها یک میلیون نفر تلفات را برای همین مبارزه داده اند. از این جهت آفریقایی‌ها همواره الجزایر را تحسین می‌کنند.  

دیگران هم خوانده اند:  وزیر خارجه روسیه هدف قرار دادن نمایندگی‌های دیپلماتیک راغیرقابل قبول دانست

وی افزود: الجزایر در اتخاذ مواضع سیاسی همواره یکی از اصلی‌ترین کشور‌های محور جنبش عدم تعهد است. الجزایر همو اره سیاست خارجی مستقلی داشته به طوری که در ایران قبل و بعد از انقلاب اگر معاعده‌هایی می‌خواستیم امضا کنیم در این کشور انجام می‌دادیم. این کشور از لحاظ سیاسی و دیپلماتیک مورد احترام همه است و هیچگاه در بلوک بندی‌ها مانند برخی از کشور‌های عربی دست نشانده‌ی غربی‌ها نبوده است.

سهام:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *