سرهنگ احسان مومنی معاون عملیات پلیس راهور تهران بزرگ در برنامه زنده شهر امن گفت: موتورسیکلت یک وسیله نقلیه ارزان، سبک و دارای قدرت مانور بسیار بالاست که می‌تواند سرعت زیاد هم برود. موتورسیکلت می‌تواند هم برای تفریح و هیجان و هم برای کار و درآمد زایی و نیز بمنظور استفاده از یک وسیله حمل و نقلی و رفت و آمدی و رفتن به سر کار از آن استفاده کرد. 

او بیان کرد: روز به روز بر تعداد استفاده کنندگان و بر تعداد دستگاه‌های موتورسیکلت افزوده می‌شود. جالب است بدانید در کل کشور حدود ۱۲ میلیون موتورسیکلت وجود دارد که فقط در شهر تهران ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار موتورسیکلت تردد می‌کند. یعنی ۳۶ درصد از موتورسیکلت‌های کل کشور در پایتخت وجود دارد. 

معاون عملیات پلیس راهور تهران بزرگ تصریح کرد: یکی از دغدغه‌های اصلی مسئولین بحث تردد موتورسیکلت‌ها می‌باشد و دلیل آن هم بی نظمی‌ها و تخلفاتی است که انجام می‌دهند. برخی از این موتورسواران با تخلفات خود باعث تصادف و حوادث رانندگی می‌شوند و این موضوعات از دغدغه‌های اصلی پلیس راهور تهران بزرگ  می‌باشد چرا که جزء مطالبات به حق شهروندان می‌باشد که مردم نیز تقاضا دارند با تخلفات موتورسواران برخورد شود تا نظم بیشتری در سطح شهر حاکم شود. 

دیگران هم خوانده اند:  نجات دختر ۱۱ ساله از دست آدم‌ربایان

سرهنگ مومنی گفت: حدود ۴۷ درصد از فوتی‌های شهر تهران به رانندگان موتورسیکلت باز می‌گردد. یک زمانی بود که می‌گفتیم ۳۳ درصد از تصادفات فوتی مربوط به موتورسیکلت سواران است، زیرا آن زمان در شهر تهران حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار موتورسیکلت در شهر تهران وجود داشت، ولی الان حدود ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار موتورسیکلت در پایتخت تردد می‌کنند که به همین ترتیب در حال حاضر ۴۷ درصد از فوتی‌ها به موتورسیکلت سواران باز می‌گردد. 

او بیان کرد: جالب است بدانید در ۷۲ درصد از تصادفاتی که موتورسواران فوت شده اند، خود آن‌ها مقصر در حادثه بوده اند که نشان دهنده تخلفات آن‌ها بوده است. تخلفاتی مانند عبور از چراغ قرمز، تردد در خطوط ویژه، تردد در پیاده رو‌ها، حرکت خلاف جهت از مواردی بوده که عمدتا این موتورسواران انجام داده و جان خود ار از دست داده اند.

اهداف طرح ۱۰ در تهران مشخص شد

دیگران هم خوانده اند:  جمع آوری اتباع غیر مجاز از تفرجگاه‌های استان تهران

در ادامه مومنی گفت: در سال‌های متوالی طرح‌های بسیار زیادی در خصوص ساماندهی و برخورد با تخلفات موتورسواران در شهر تهران صورت پذیرفت، اما از اول مهر ماه با تغییر در فرماندهی پلیس راهور تهران بزرگ، طرح ۱۰ نیز کار خود را آغاز کرد. 

او تصریح کرد:ساماندهی و فرهنگ سازی برای موتورسواران جزء دغدغه‌های اصلی پلیس راهور تهران بزرگ است و این خواست و مطالبه شهروندان از پلیس بود. سرهنگ سید ابوالفضل موسوی پور رییس پلیس راهور تهران بزرگ در راستای کاهش تصادفات و ساماندهی موتورسواران شهر تهران و بمنظور پاسخگویی به مطالبات مردمی و کاهش تصادفات گروه اندیشه ورزی را در این خصوص تشکیل دادند. 

معاون عملیات پلیس راهور تهران بزرگ بیان کرد: این گروه پس از ساعت‌ها تحقیق و بررسی و مطالعه و کار‌های تحقیقاتی، طرح انضباط بخشی و ایمنی تردد موتورسیکلت سواران که به طرح ۱۰ معروف شد را پیشنهاد دادند که این طرح یک طرح کامل و جامع در خصوص ساماندهی و برخورد با تخلفات موتورسواران شهر تهران است . 

سرهنگ مومنی گفت: به خاطر تخلفات موتورسواران عابران پیاده هم از آن‌ها در امان نیستند به همین خاطر طرح ۱۰ با سه رویکرد آموزشی و فرهنگ سازی، ایمنی راه و مهندسی ترافیک و اعمال قانون و برخورد با تخلفات و با هدف نظم بخشی و افزایش ایمنی موتورسواران و افزایش ایمنی سایر کاربران ترافیکی و مخصوصا ایمنی بیشتر عابرین پیاده به مرحله اجرا در آمد. 

دیگران هم خوانده اند:  بازداشت فردی که تاریخ انقضای دارو‌ها را تمدید می‌کرد

او بیان کرد: در این طرح مسئول سازی سازمان‌ها و نهاد‌ها و ارگان‌هایی که کارکنان آنان برای تردد از موتورسیکلت استفاده می‌کنند نیز در دستور کار پلیس راهور تهران بزرگ قرار گرفت تا باعث کاهش تصادفات موتورسواران شد. 

معاون عملیات پلیس راهور تهران بزرگ گفت: طرح ۱۰ از ۱۸ دی ماه سال جاری در سطح شهر تهران به مرحله اجرا درآمد.

 

سهام:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *