رئیسی در نشست مجمع سران کشور‌های صادرکننده گاز:

سید ابراهیم رئیسی امروز شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ در هفتمین نشست سران مجمع سران کشور‌های صادرکننده گاز در الجزایر با تشکر از دولت قطر به عنوان رئیس دوره گذشته و تبریک به رئیس‌جمهور الجزایر به خاطر ریاست و میزبانی مناسب در این دوره، ابتدا به جنگ در فلسطین اشاره و اظهار کرد: امروز فلسطین موضوع مهم جهان اسلام و بشریت است. نظام سلطه غربی که بر پایه استعمار ملت‌ها شکل گرفت امروز از همیشه ضعیف‌تر و تهی از معنا شده است.

وی در ادامه یادآور شد: تاسیس رژیم صهیونیستی پروژه استعماری برای حفظ سلطه و نفوذ غرب در منطقه ما بود، اما به برکت مقاومت فلسطین ستون‌های شیشه‌ای آن فرو ریخته است. جنگ کنونی در فلسطین، رویارویی محور شرارت در برابر محور شرافت است و کسانی که امروز در قبال جنایت صهیونیست‌ها سکوت می‌کنند بدانند که بدون تردید فردا سیلی سختی خواهند خورد. امروز فلسطین معیار انسانیت، اخلاق و وجدان جامعه بشری است.

رئیسی همچنین بیان کرد: امروز شورای امنیت سازمان ملل به دلیل حمایت‌های بی‌دریغ آمریکا از ماشین جنگی رژیم صهیونیستی، در برقراری آتش‌بس ناتوان مانده است. آمریکا با حمایت همه‌جانبه از تروریسم سازمان‌یافته رژیم صهیونیستی سنگ‌تمام گذاشته است. آمریکا و اروپا اگر واقعا به دنبال صلح و امنیت جهانی هستند باید دست از دروغ و ریاکاری بردارند و کشتار مردم فلسطین را متوقف کنند.

دیگران هم خوانده اند:  گفتگوی تلفنی وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران وژاپن

وی با اشاره به این‌که «امروز فریاد‌های عدالت‌خواهی به نفع مردم مظلوم غزه از سراسر جهان از آمریکای لاتین تا آفریقا و اروپا بلند است»، افزود: فاجعه قتل‌عام ده‌ها تن از مردم مظلوم و گرسنه که برای تهیه غذا تجمع کرده بودند، ولی با حملات عامدانه ارتش تروریستی اسرائیل به خاک و خون کشیده شدند غیر قابل تحمل و نیازمند برخوردی بازدارنده و بین‌المللی است. اکنون نزدیک ۵ ماه است که آزادی خواهان جهان بدون توقف در کشور‌های مختلف در اعتراض به جنایات رژیم صهیونیستی و در اعتراض به حمایت‌های آمریکا از این رژیم در خیابان‌ها پایداری و استقامت کرده و ناامید نشده‌اند.

رئیس قوه مجریه اضافه کرد: فریاد مستمر و خستگی‌ناپذیر آنان این است که کودک‌کشی را متوقف کنید. دست از محاصره مردم غزه بردارید. آب، غذا و دارو را به روی مردم مظلوم غزه نبندید؛ اقدام ضد حقوق بشری بمباران بیمارستان‌ها را متوقف کنید. از حمله به مراکز امدادرسانی بین‌المللی و دفاتر سازمان ملل و صلیب سرخ خودداری کنید. خبرنگاران را نکشید. بدانید که صدای ملت مظلوم و مقتدر فلسطین خاموش‌نشدنی است.

دیگران هم خوانده اند:  عرض و طول سرزمین‌های اشغالی تحت اشراف سلاح‌های ایرانیاست

وی در ادامه گفت: اینجانب به نمایندگی از ملت قهرمان ایران از برادران عزیزم در سراسر جبهه مقاومت به خصوص حماس و جهاد اسلامی و همچنین حزب الله سرافراز لبنان و سلحشوران یمن و هر انسان آزاده‌ای که شجاعانه مواضع شرافت‌مندانه‌ای در برابر جنگ‌طلبی صهیونیست‌ها و کشتار وحشیانه مردم غزه اتخاذ کرده صمیمانه تقدیر و تشکر می‌کنم. رژیم اسرائیل به هیچ یک از اهداف خود دست نیافته و ملت فلسطین اثبات کرده خون بر شمشیر پیروز است.

رئیسی با اشاره به پیشنهادات جمهوری اسلامی درباره جنگ غزه، تاکید کرد: آتش‌بس فوری غزه و ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه باید انجام شود. جنایت‌های ارتکابی اسرائیل و آمریکا و حامیان آن‌ها در دادگاه صلاحیت‌دار بین‌المللی مورد رسیدگی قرار بگیرد. همچنین رژیم صهیونیستی باید مورد تحریم جهانی قرار بگیرد. قطع کامل روابط پیدا و پنهان با رژیم صهیونیستی کمترین توقع از ملت‌ها و دولت‌هاست.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود راهبرد منطقه‌ای ایران را مبتنی بر افزایش تولید و صادرات گاز و دسترسی هر چه بیشتر ملت‌های منطقه به این انرژی پاک عنوان و اظهار کرد: ایران قصد دارد با توسعه همکاری‌ها دو و چندجانبه در بازار جهانی گاز نقشی متناسب با ظرفیت‌های خود پیدا کند.

دیگران هم خوانده اند:  نظر وزیر کشور درباره تعطیلی شنبه‌ها

رئیسی ادامه داد: ما آمادگی تبدیل شدن به هاب انرژی و همچنین مسیری امن برای توزیع و ترانزیت گاز بین تولیدکنندگان و بازار‌های مصرف را داریم از سرمایه‌گذاران بین‌المللی و کشور‌های عضو GECF برای حضور در پروژه‌های بخش انرژی و گاز ایران دعوت می‌کنم. ظرفیت‌های ایجادشده در صنعت گاز ایران زمینه مناسبی برای همکاری کشور‌های عضو GECF در حوزه بالادستی و پایین دستی گاز طبیعی و تجات آن نیز ایجاد کرده است.

سهام:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *